Підприємництво і фінансова грамотність у школі

Фінансова грамотність

Фінансова грамотність – одна з важливих навичок, яка потрібна українцям. Кожному з нас важливо вміти приймати обмірковані та далекоглядні фінансові рішення, впевнено планувати своє майбутнє та досягати фінансових цілей. Особливо важливо, щоб українці опановували навички та вміння з управління власними фінансами ще в школі.

Підприємливість та фінансова грамотність – одна з 11 ключових компетентностей, які відповідно до вимог Нової української школи повинні (далі – НУШ) бути включеними до всіх галузей освіти.

Фінансова грамотність – це знання, уміння, практичні навички та ставлення до фінансових питань, які допомагають ухвалювати далекоглядні фінансові рішення для досягнення фінансової стійкості, фінансового добробуту та ефективної участі в економічному житті країни.

Підприємливість – це:

  • здатність проявляти ініціативу;
  • творчо мислити;
  • розумно приймати ризики;
  • брати на себе відповідальність для досягнення цілей.

Предмет "Підприємництво і фінансова грамотність" у 8–9 класах має практичний характер та впроваджується з метою підготовки учнів до дорослого життя та самостійного піклування про свій добробут.

Програма для 8–9 класів

image
Автори: Беспалко І. В., Войтицька Л. В., Тригуб О. В., Ролік В. А.
Програма

Фахівці Національного банку підготували модельну навчальну програму "Підприємництво і фінансова грамотність. 8–9 класи" для закладів загальної середньої освіти (далі – Програма). Програма має гриф "Рекомендовано Міністерством освіти і науки України" (наказ Міністерства освіти і науки України від 27.11.2023 № 1449).
Програма розроблена відповідно до вимог чинного Державного стандарту базової середньої освіти та типової освітньої програми для 5–9 класів закладів загальної середньої освіти.

Мета Програми

image

Мета Програми – формування фінансово-підприємницької культури підлітків, що ґрунтується на високому рівні здобутих знань і практичних навичок в управлінні особистими фінансами та реалізації підприємницьких ідей.

Структура програми

image

Перша частина – для учнів 8 класу, навчальний матеріал розрахований на 17 годин та містить два розділи:
1) "Формування фінансової культури";
2) "Основи фінансової грамотності людини".

Друга частина – для учнів 9 класу, навчальний матеріал розрахований на 35 годин та містить шість розділів:
1) "Гроші та їх призначення";
2) "Банківські та небанківські фінансові установи";
3) "Базові фінансові послуги";
4) "Захист прав споживачів фінансових послуг";
5) "Основи підприємництва";
6) "Проєкт «Шкільне підприємництво – від ідеї до реалізації (практичний кейс)»".

Усі теми мають практичний характер, під час навчання учні здобувають знання та вміння, які відповідають їх поточним потребам і які вони можуть застосовувати у своєму житті вже зараз для поліпшення свого добробуту, наприклад, ставити фінансові цілі, заощаджувати, вести облік доходів та витрат, вести бюджет. Так само економічні терміни та поняття пояснюються з використанням зрозумілих учням контекстів та ситуацій, ураховуючи їх практичний досвід. Таким чином, у Програмі втілено вимоги компетентнісного навчання НУШ.

Методичні рекомендації

Підготуватися до проведення уроку допоможуть методичні рекомендації від Національного банку.

Завантажити