Національний банк України імплементує проєкт Twinning «Посилення інституційної та регуляторної спроможності Національного банку України з метою імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС» (далі – Проєкт), який фінансується коштами Європейського Союзу.
Загальна мета Проєкту – сприяння макроекономічній стабільності України шляхом інституційного посилення Національного банку України та побудови надійної банківської системи і платіжної інфраструктури. Крім того, Проєкт має підтримати зусилля та спроможність Національного банку України в упровадженні Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
Проєкт реалізовується партнерами з Національного банку Польщі та Банку Литви.
Період реалізації Проєкту – з 1 жовтня 2020 року до 30 червня 2022 року. До реалізації цього Проєкту залучені експерти з Національного банку Польщі та Банку Литви, а також фахівці Європейського Центрального банку, центробанків Греції, Угорщини, Нідерландів, Португалії та Швеції. Понад 100 експертів як з держав–членів ЄС, так і з Національного банку України беруть участь у низці заходів у межах Проєкту.
На сьогодні через пандемію Covid-19 уся діяльність у межах Проєкту здійснюється у віддаленому форматі.
Інструмент інституційного співробітництва Twinning був започаткований у 1998 році для досягнення державами-кандидатами на вступ до ЄС чітких результатів через обмін досвідом. Він став доступним країнам Європейської політики сусідства у 2004 році. Проєкти Twinning об’єднують експертів із державних органів держав-членів ЄС та з держав-бенефіціарів, які отримують технічну допомогу.
Компонент 1 (А): Подальше впровадження Основних принципів ефективного банківського нагляду Базельського комітету
Упровадження Основних принципів ефективного банківського нагляду Базельського комітету та законодавства ЄС щодо вимог до капіталу у сферах: процесу оцінки достатності внутрішнього капіталу (ICAAP); процесу оцінки достатності внутрішньої ліквідності (ILAAP); профілю ризиків банків за допомогою процесу наглядових перевірок та оцінки (SREP).
Компонент 2 (В): Система миттєвих платежів
Розробка моделі для створення архітектури миттєвих платежів в Україні та дорожньої карти для її імплементації.
Компонент 3 (С): Інституційне посилення шляхом створення інтегрованої системи стратегічного планування, виконання та моніторингу, процесної моделі планування і управління
Впровадження в Національному банку України процесної моделі планування та управління, зокрема системи управління ефективністю.
Компонент 4 (D): Посилення функції міжнародного співробітництва та інституційної спроможності Національного банку України у сфері європейської інтеграції України
Удосконалення процесу міжнародного співробітництва Національного банку України, зокрема у сфері імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
лідер Проєкту, радник Президента Національного Банку Польщі
Має значний досвід у галузі економіки та банківського сектору (включаючи архітектуру платежів, банківський нагляд, управління змінами, стратегічне планування), здобутий упродовж багатьох років роботи в Національному Банку Польщі.
молодший лідер Проєкту, експерт Проєкту за напрямом удосконалення міжнародного співробітництва центробанку, директор Департаменту міжнародних відносин Банку Литви
Володіє відмінними знаннями політики та нормативних актів Європейської системи центральних банків, а також має значний міжнародний та лідерський досвід, здобутий на посаді керівника Департаменту міжнародних відносин Банку Литви. Є ключовою особою, відповідальною за участь Банку Литви в євросистемі, Європейській системі центральних банків та в процесі прийняття рішень в межах ЄС, а також за співпрацю з міжнародними фінансовими інституціями та іншими центральними банками.
лідер Проєкту від держави-бенефіціара, начальник Управління європейської інтеграції та міжнародних програм Національного банку України
Має значний досвід у сфері міжнародних відносин здобутий завдяки роботі в уряді та Національному банку України. Обіймав посаду заступника керівника торгово-економічної місії в Посольстві України в США.
постійний Радник Проєкту, експерт Міжнародного департаменту Національного Банку Польщі
Має значний досвід у розробці та впровадженні міжнародних нормативно-правових актів за різними напрямками роботи центральних банків, особливо банківського нагляду та фінансової стабільності. Брав активну участь у процесі трасформації банківської системи Польщі, зокрема модернізації та адаптації банківського нагляду до найкращих міжнародних практик.
партнер постійного Радника Проєкту, начальник відділу розвитку відносин з ЄС та двосторонніх міжнародних зв’язків Управління європейської інтеграції та міжнародних програм Національного банку України
Має значний досвід у сфері міжнародних відносин та європейської інтеграції, здобутий під час роботи в Національному банку України та державних установах України.
лідер Компонента 1 (A), голова Відділу банківського нагляду Банку Литви
Має значний досвід у сфері банківського нагляду, зокрема в організації виїзних та невиїзних перевірок, організації процесу SREP за нормативними актами Європейського Союзу, Європейського органу з банківського нагляду, Єдиного наглядового механізму та підготовки відповідних звітів.
лідер Компонента 1 (A) від Національного банку України, начальник відділу впровадження наглядових процедур Департаменту банківського нагляду Національного банку України
Має значний досвід у сфері банківського регулювання та нагляду, зокрема з питань запровадження підходів до ризик-орієнтованого банківського нагляду за методологією SREP.
лідер Компонента 2 (B), заступник директора Департаменту платіжних систем Національного Банку Польщі
Має значний досвід у формуванні політики регулювання та розвитку платежів. Є співавтором нормативно-правових актів щодо правил бухгалтерського обліку, систем міжбанківського клірингу та розрахунків, а також брав участь у реформі платіжних систем.
лідер Компонента 2 (B) від Національного банку України, директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Національного банку України
Має значний досвід роботи у сфері платіжних та розрахункових систем, здобутий під час роботи в Національному банку України та комерційних банках в Україні.
лідер Компонента 3 (C), голова Відділу управління ефективністю Банку Литви
Має досвід та знання щодо управління процесами впровадження систем оцінки ефективності, а також щорічного планування заходів та бюджету.
лідер Компонента 3 (С) від Національного банку України, керівник з питань стратегічного аналізу Департаменту стратегії та розвитку Національного банку України
Має значний практичний досвід у сфері стратегічного розвитку та планування, впровадження КПІ, організаційних та структурних змін, управління процесами та проектами, розвитку бізнесу, управління ризиками.
лідер Компонента 4 (D), заступник директора Міжнародного департаменту Національного Банку Польщі
Має знання та досвід у сфері міжнародних відносин та європейської інтеграції. Є відповідальним за співпрацю з Європейської системою центральних банків, а також інших інституцій та органів ЄС.
лідер Компонента 4 (D) від Національного банку України, начальник відділу розвитку відносин з ЄС та двосторонніх міжнародних зв’язків Управління європейської інтеграції та міжнародних програм Національного банку України
Має значний досвід у сфері міжнародних відносин та європейської інтеграції, здобутий під час роботи в Національному банку України та державних установах України.
Національний банк України співпрацює з міжнародною фінансовою спільнотою задля зміцнення та стабільності фінансової системи України. Ми діємо узгоджено з міжнародними організаціями та центральними банками інших держав, інтегруючись до світового фінансового простору та наближаючись до Європейського Союзу. Щоб дізнатися більше, перейдіть на спеціальну сторінку Міжнародне співробітництво.