Підтримати Збройні сили України та постраждалих від російської агресії

ГРИВНЯ

Безготівкові розрахунки

Жодних заборон на безготівкові розрахунки в Україні Національний банк не встановлював.

 

Банківська система працює, розрахунки картками проходять, працюють платіжні термінали. Можна поповнювати безготівково мобільний рахунок, сплачувати комунальні послуги та проводити безготівкові перекази коштів.

 

Є деякі обмеження в розрахунках карткою за кордоном. 21 липня 2022 року установлено щомісячний ліміт на розрахунки за кордоном із використанням гривневих платіжних карток у розмірі 100 тис. грн (в еквіваленті) з усіх рахунків клієнта в банку, відкритих у національній валюті (крім фізосіб-волонтерів для купівлі визначених НБУ товарів військового призначення, які надали відповідне підтвердження своєї діяльності. Детальніше за посиланням).

Закликаємо розраховуватися карткою, де це можливо!

Зробіть свій внесок для фінансової оборони країни!

 

Надавайте перевагу безготівковим розрахункам! Це допоможе вберегти життя інкасаторів, які ризикують життям, коли підкріплюють банкомати готівкою.

Існує низка обмежень на транскордонні перекази, про це детальніше читайте за посиланням.

Готівкові розрахунки

Зняття готівкової гривні з рахунків

З рахунку в національній або іноземній валюті можна зняти готівкову гривню у розмірі до 100 тис. грн на день.

 

Альтернативні методи зняття готівкової гривні

Банкомати видають гроші, інкасатори по можливості підкріплюють їх готівкою.

Крім зняття готівки з банкоматів, у разі гострої потреби в готівці ви можете отримати її в підприємствах торгівлі.

Щоб отримати готівку в магазині, аптеці чи АЗС, необхідно оплатити будь-яку покупку платіжною карткою і під час розрахунку попросити касира зняти з неї потрібну вам суму готівки. Отримати можна від 500 гривень, але не більше 6 000 гривень (уточнюйте можливу суму видачі на касі торговця).

 

За посиланням перелік найбільш відомих торговельних мереж , де можна зняти готівку на касі, інформацією про яких володіє НБУ (він не остаточний і може змінюватися).

Під час розрахунків готівкою завжди перевіряйте справжність банкнот

Українська гривня добре захищена. Система захисту кожної банкноти містить біля 20 захисних елементів, які гарантовано дають змогу виявити підробку у разі уважного ставлення до грошей.

Про те, як швидко та легко перевірити справжність банкноти, читайте за посиланням.

Якщо маєте сумніви щодо справжності банкноти, завжди можна попросити іншу.

Що робити, якщо банкноти гривні пошкодив вогонь, читайте за посиланням.

 

Окремі правила діють для громадян, які перебувають під загрозою окупації державою-агресором

Національний банк дозволив клієнтам на територіях, які перебувають під загрозою окупації державою-агресором, знімати готівкову національну та іноземну валюту з рахунків без обмежень за сумою.  Рішення про видачу таких коштів ухвалює керівник банку та може делегувати його керівникові філії/відділення банку.

 

Як зняти готівку на територіях, що перебувають під загрозою окупації державою-агресором?
Показати більше

Готівкова гривня за кордоном

Якщо плануєте виїжджати за кордон, краще готівкову гривню завчасно зарахувати в Україні на свій картковий рахунок. Це можна зробити: маючи з собою паспорт, у відділенні банку, яке працює; через платіжні пристрої з функцією приймання готівки – термінали самообслуговування, банкомати з функцією приймання готівки. А далі за кордоном розраховуватися карткою.

 

У більшості країн її складно буде обміняти або обміняєте по дуже невигідному курсу. 

Щоб підтримати українців за кордоном, які мали з собою готівкову гривню, Національний банк України провів перемовини із центробанками країн-партнерів із метою обміну готівкової гривні на місцеву валюту, в результаті яких було укладено відповідні угоди. За цим механізмом повнолітні громадяни України можуть обміняти загалом до 10 тисяч гривень готівкою на одну особу. 

Укладені програми обміну у більшості країн завершились у грудні 2022 року через зниження кількості та сум таких обмінних операцій порівняно зі стартом обміну.

ІНОЗЕМНА ВАЛЮТА

Операції з іноземною валютою

під час воєнного стану в Україні

Обмеження на зняття іноземної валюти

 

Зняття готівки з рахунків в іноземній валюті

Зняти кошти з валютного рахунку в Україні можна:

  •  у гривні у розмірі до 100 тис. грн на день;
  •  у валюті рахунку до 100 тис. грн на день (в еквіваленті).


Зняття коштів з рахунків за кордоном:

  • з валютних рахунків – до 100 тис. грн в еквіваленті на день;
  • з гривневих рахунків – до 12,5 тис. грн в еквіваленті на сім календарних днів. 
     

Ці обмеження покликані зберегти міжнародні резерви та фінансову стабільність в Україні попри повномасштабну війну.

Купівля/продаж іноземної валюти

 

Обмеження на продаж іноземної валюти (готівкової та безготівкової) відсутні.

Конвертація долар/євро можлива лише у безготівковій формі.

Продати іноземну валюту можна у відчинених відділеннях банків, операторів поштового зв’язку та у обмінниках і через онлайн-банкінг.

 

 

Купівля іноземної валюти

Банкам, небанкам та операторам поштового зв'язку дозволено продавати громадянам готівкову валюту. Крім того банки можуть продавати населенню безготівкову валюту в межах щомісячного ліміту 100 тис. грн (в еквіваленті) з подальшим її розміщенням на безвідкличний депозит від трьох місяців. 

 

Низка банків вже пропонують придбати валюту в онлайні під депозит. Після завершення терміну депозиту громадяни матимуть змогу вільно користуватися придбаною іноземною валютою. Курс для таких операцій зазвичай є ближчим до офіційного, ніж курс при купівлі готівкової валюти.  

Захист гривневих заощаджень від зміни офіційного курсу

З 21 жовтня НБУ запровадив новий інструмент – депозит із захистом від зміни курсу.

 

Як він працює? Людина у додатку банку або у відділенні купує за гривню долари за курсом 36,6 грн/дол. США та розміщує ці долари на депозит строком від шести місяців. У день закінчення терміну депозиту ця валюта продається банком за офіційним курсом НБУ, який буде діяти на момент продажу. Таким чином, людина отримує назад на банківський рахунок гривню в сумі, що враховує зміну курсу, якщо вона відбудеться.

 

Такий механізм дає змогу людині, якщо вона очікує девальвації, у будь-який момент безкоштовно застрахувати будь-яку наявну суму від ослаблення офіційного курсу гривні. Водночас це скоріше інструмент для страхування заощаджень від ризику курсового знецінення, ніж для примноження заощаджень.

 

Більше про депозит із захистом від зміни курсу за посиланням.

Які діють обмеження на розрахунки за кордоном з використанням карток емітованих українськими банками?


Громадяни можуть розраховуватися за кордоном з використанням гривневих платіжних карток у межах ліміту 100 тис. гривень в еквіваленті (для усіх гривневих карток одного банку), а також без обмежень – з використанням валютних платіжних карток українських банків.  

Водночас банки в Україні мають право не застосовувати щомісячний ліміт у розмірі 100 тис. грн (в еквіваленті) на розрахунки за кордоном із використанням гривневих платіжних карток для купівлі визначених НБУ товарів військового призначення для волонтерів – фізосіб, які надали відповідне підтвердження своєї діяльності. Детальніше за посиланням.

 

Чи можна зараз відкрити валютну картку? Як це зробити?

НБУ не встановлював обмежень на випуск валютних карток. Замовити нову картку можна звернувшись у відділення банку, яке працює, чи засобами онлайн-банкінгу. У більшості банків можна отримати віртуальну картку, якою потім можна розраховуватися за допомогою платіжних застосунків Apple Pay або GooglePay.

 

Вивіз валютних цінностей за кордон

13 березня Національний банк повернув вимогу, яка діяла до 4 березня 2022 року, й передбачає необхідність надавати підтвердні документи під час переміщення валютних цінностей за межі України у сумі, що перевищує 10 тис. євро (в еквіваленті).

Таке рішення покликане запобігти неконтрольованому виведенню капіталу за кордон.

❗❗❗ Громадяни, як і раніше, мають декларувати валютні цінності, вартість яких перевищує 10 тис. євро (в еквіваленті), під час їхнього фізичного переміщення за кордон. Ця вимога не змінювалася.

 

Які документи відносяться до підтвердних?

 Документи про:

  • зняття готівки з власних рахунків у банку;
  • придбання банківських металів у банку;
  • здійснення валютно-обмінної операції.

Відповідні документи можуть бути отримані у відділеннях або філіях банків під час здійснення операцій. Термін дії – 90 календарних днів.

 

Що робити, якщо у мене немає документів з переліку, але є готівкова гривня або іноземна валюта?

Ви можете покласти кошти на рахунок в банку і перемістити їх за кордон у безготівковому вигляді без обмежень та декларування. Для цього вам потрібно надати банку документ, який підтверджує джерело походження коштів. Це можуть бути як договори купівлі-продажу квартири, машини тощо, так і довідка про доходи або депозитний договір.

За кордоном з валютного рахунку громадяни можуть щоденно знімати еквівалент 100 тис. грн, а з гривневого – щотижнево еквівалент 12,5 тис. грн (це 50 тис. грн на місяць). Крім того, фізичні особи можуть розраховуватися за кордоном з використанням гривневих платіжних карток у межах щомісячного ліміту 100 тис. гривень в еквіваленті (для усіх гривневих карток одного банку), а також без обмежень – з використанням валютних платіжних карток українських банків.  

Закликаємо вас бути відповідальними та із розумінням ставитися до поточних обмежень, оскільки вони допомагають зберегти стабільність фінансової системи нашої держави!

ПЛАТІЖНІ КАРТКИ

Як замовити або перевипустити платіжну картку, якщо відділення банків не працюють?

Зараз доступні дві опції для власників карток, строк дії яких скінчився.

 

Перша: багато банків продовжили строк дії платіжних карток на певний термін (на два, три, шість місяців). У такому випадку немає потреби в перевипуску карток. Деякі банки автоматично подовжили строк дії карток, до деяких банків клієнту необхідно звернутися із таким запитом самостійно. Дізнайтеся на сайті вашого банку або в його контакт центрі про таку можливість.

Друга: у мобільному додатку вашого банку випустіть віртуальну картку. Такі картки не мають фізичного носія, тільки реквізити. Як і у звичайної пластикової картки, це 16-значний номер, термін дії та тризначний код, який потрібно вводити для підтвердження операції в інтернеті.

Також віртуальну картку в більшості банківських продуктів можна додати в GooglePay або ApplePay та розраховуватися смартфоном чи іншим гаджетом в торгових мережах. Про цю можливість також уточнюйте у свого банку.

Що робити, якщо платіжна картка втрачена?

У разі викрадення або втрати картки необхідно її оперативно заблокувати. Це можна зробити:

8667bb8a6711d690e2486eba1507b5a1.png

 

Зателефонувавши до клієнтської підтримки банку

(телефони є на сайті банку, також рекомендуємо завчасно записати в свій телефон номер банку, вказаний на звороті картки).

836c8b3102ab16da4c4ff4f2356c5c56.png

 

Через мобільний/інтернет банкінг

c84438ce84770bc1f42ffb36e94b4e2e.png

 

Звернувшись у банківське відділення

Щодо відновлення картки чи відкриття нового рахунку в умовах воєнного стану варто звернутися безпосередньо до банку, де ви обслуговуєтесь.

ГРОШОВІ ПЕРЕКАЗИ

Перекази з платіжних карток українських банків за кордон

Сьогодні на більшість переказів з України за кордон встановлені обмеження. Серед винятків, зокрема, виплата аліментів, оплата витрат за кордоном, пов’язаних зі смертю громадян, лікуванням в медичних закладах, транспортуванням хворих та оплата навчання за кордоном, які можуть здійснюватися без обмежень. 


Також для сприяння діяльності волонтерів, фізичним особам дозволено купувати та переказувати іноземну валюту за кордон для купівлі товарів військового призначення у межах щомісячного ліміту 400 тис. грн в еквіваленті. До таких товарів належать тепловізори, бронежилети, каски, шоломи, військова та тактична форма, військове та тактичне взуття, захисний одяг, оптичні прилади для слідкування, безпілотні літальні апарати, спальні мішки, каремати та засоби для надання домедичної допомоги, а також рації.


Крім того, українці можуть здійснювати Р2Р-перекази та "quasi cash" операції у межах лімітів.  

Що таке P2P-перекази?

P2P-перекази – це перекази з картки на картку, у перекладі з англійської peer-to-peer означає "від особи до особи". Тобто це коли одна фізична особа зі своєї картки здійснює переказ на картку іншої особи. Під час цієї операції списується відповідна сума коштів з однієї банківської картки та зараховується на іншу. 

 

У яких обсягах українці можуть здійснювати P2P-перекази?

  • Перекази з гривневих платіжних карток на картки іноземних банків заборонені з 5 жовтня.
  • Натомість українці мають змогу здійснювати перекази на картки за кордоном зі своїх валютних платіжних карток у межах ліміту у 100 тис. грн на місяць.
  • Також громадяни можуть переказувати кошти між гривневими платіжними картками українських банків, незалежно від країни фактичного перебування клієнта.

 

Звертаємо увагу!
Ліміт для переказу 100 тис. грн з валютних карток на картки іноземних банків розповсюджується також на операції "quasi cash". Тобто, якщо ви вже переказали зі своєї української валютної картки на картку за кордоном 100 тис. грн в еквіваленті, то здійснити у цей місяць операції "quasi cash" ви вже не зможете. І навпаки, якщо ви вичерпали ліміт у 100 тис. грн за операціями "quasi cash", то в цей місяць ви не зможете робити Р2Р-перекази. 

Що таке операції "quasi cash"? 

До операцій "quasi cash", зокрема, належать такі: поповнення електронних гаманців, брокерських або форекс-рахунків, оплата дорожніх чеків, купівля віртуальних активів тощо.
Приклад такої операції – це поповнення за допомогою платіжної картки гаманця криптобіржі.
 

Які обмеження діють на операції "quasi cash"?

  • Такі операції громадяни можуть здійснювати лише з валютних платіжних карток у межах ліміту до 100 тис. грн у еквіваленті на місяць 
  • Здійснення операцій "quasi cash" за допомогою гривневих платіжних карток тимчасово заборонено. 

 

Обмеження – це необхідний крок зараз для підтримки економіки та фінансової системи в умовах збройної агресії російської федерації.

 

Це важливо, щоб не допустити відпливу валюти з України і загалом щоб і надалі забезпечувати надійне та стабільне функціонування фінансової системи країни та безперебійну роботу об’єктів критичної інфраструктури. Це також важливо для відновлення економіки після визволення території України від російських загарбників.


Звертаємо вашу увагу, що Національний банк поступово послаблює обмеження на валютному ринку, якщо бачить простір та можливості для цього.

Перекази в Україну з-за кордону

Які є варіанти переказів з-за кордону, для тих хто хоче підтримати рідних або волонтерів в Україні?

Національний банк не вводив обмеження на більшість переказів з-за кордону. Заборона стосується виключно переказів, пов'язаних з рф та рб, а також переказів у російських та білоруських рублях.

Загалом зробити переказ можна або через міжнародні системи переказу коштів, або з картки на картку, або через SWIFT за номером IBAN. Обирайте спосіб залежно від можливостей обслуговуючого банку та розміру комісії.

 

Через які міжнародні системи переказу коштів, створені нерезидентами, можна переказати кошти в Україну?

Інформацію про міжнародні системи переказу коштів, які працюють на території України, а також про їхніх учасників на території України, які внесені до Реєстру НБУ, можна знайти на сайті НБУ у цьому розділі.

 

Про отримання переказів з-за кордону
Показати більше

Про скасування та зменшення плати на перекази в Україну

через міжнародні системи переказу коштів

"WESTERN UNION" на безстроковій основі скасувала плату за послугу "готівка на рахунок" при відправленні переказу в Україну з будь-якої країни світу (як у відділенні, так і онлайн) та за послугу стандартного переказу з виплатою готівкою у банках TD, Scotia, BMO у Канаді за умови надсилання переказу онлайн.
Також, зважаючи, скільком українцям довелося виїхати за межі України та користуватися фінансовими послугами в інших країнах, компанія спростила процес виплат, усунувши одне з обмежень – зв’язок між країною призначення та країною виплати. З 23 березня перекази, спрямовані в Україну, можуть бути отримані в сусідніх країнах (Польща, Румунія, Словаччина, Молдова, Угорщина) за замовчуванням без додаткових змін у системі.

З 1 червня 2022 року по 31 грудня 2022 року діє нульова комісія за грошові перекази Western Union, які надсилаються з усіх відділень An Post з Ірландії в Україну.

Довідково: топ-країни, з яких здійснювалося найбільше переказів в Україну через систему WESTERN UNION у 2021 році: США, Італія, Німеччина, Польща, Чехія, Туреччина, Ізраїль, Франції, Іспанія.

 

"RIA" скасувала плату за перекази в Україну з Польщі. Скаcована плата за сервіс "Пряме зарахування на рахунок" (Bank Deposit) (надсилання переказу отримувачу в Україні безпосереднього на його рахунок по номеру IBAN або по номеру платіжної картки) при відправці переказів в Україну з будь-якої країни світу та незалежно від способу відправки (відділення чи онлайн).

Через глобальну мережу RIA у понад 160 країнах здійснюється збір пожертв на українську ініціативу Save the Children, а також для надання гуманітарної допомоги, що координується Міністерством соціальної політики України.

"MONEYGRAM" скасована плата за відправлення переказу коштів на банківські рахунки отримувача в Україні, відкриті в мережі учасників системи. Такі перекази можуть бути ініційовані в пункті надання послуг учасника системи будь-де у світі або ініційовані за допомогою дебетової картки через онлайн платформу MoneyGram.
Довідково: Топ-країни, з яких здійснювалося найбільше переказів в Україну через систему MONEYGRAM у 2021 році: США, Італія, Німеччина, Ізраїль, Іспанія, Польща, Португалія, Молдова. 

 

"INTELEXPRESS" скасована плата за перекази в Україну на невизначений термін з власних відділень у Грузії, Великобританії, Греції, Італії, Кіпру та Туреччини. 
Також за допомогою міжнародної системи переказу коштів INTELEXPRESS можна зробити миттєві та безкоштовні перекази на спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку Української армії, відкритий НБУ. 

 

"MEEST" для переказів в Україну з Канади та штатів Іллінойс, Нью Джерсі, Огайо, Ореґон та Вашингтон у США для клієнтів діють окремі умови та тарифи, з якими можна ознайомитись на сайті системи.
Наразі системою опрацьовуються питання щодо зниження тарифів на перекази в Україну. 

 

"SIGUE MONEY TRANSFER" скасувала плату при відправленні переказу коштів в Україну як на банківський рахунок, так і при виплаті переказу готівкою. Скасування такої плати за перекази зі Сполучених Штатів Америки в Україну буде діяти до 20 червня 2022 року, якщо нова дата не буде додатково повідомлена.

Країни, у яких скасована плата за переказ коштів в Україну

однією або декількома міжнародними системами переказу коштів, такими як: INTELEXPRESS, MONEYGRAM, RIA, SIGUE MONEY TRANSFER, WESTERN UNION

 

8747a5110b804f7420c7d43d9e34a2eb.jpg

Де знайти інформацію про детальні умови та актуальні тарифи на відправку переказів в Україну?

78433eb3f9afffcea28aa8b6d60f8af2.png
 

На офіційних сайтах міжнародних платіжних систем 

westernunion.com

moneygram.com

riamoneytransfer.com

inteliexpress.net

ca.meest.com

sigue.com

39bb8a71d35b451035ef5dda8b0a3ab4.png

 

На офіційних сторінках
в соціальних мережах

8667bb8a6711d690e2486eba1507b5a1.png

 

Зателефонувавши до клієнтської підтримки системи

Чи працюють міжнародні системи переказу коштів, які здійснюють відправку переказів в Україну на території росії чи білорусії? 

Ні, міжнародні системи переказу коштів, які здійснюють відправку переказів в Україну не працюють в росії та білорусії.
Офіційні повідомлення про припинення надання послуг на території росії та білорусії надіслали міжнародні системи переказу коштів INTELEXPRESS, MONEYGRAM, MEEST, RIA, SIGUE MONEY TRANSFER та WESTERN UNION.

КРЕДИТИ

Особливості обслуговування кредитів

під час воєнного стану

Законом України № 2120-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану"  змінено низку правил роботи банків та небанківських фінансових установ, зокрема тих, що надають послуги з кредитування.

Мета цих змін – полегшити ситуацію для українців-позичальників на час війни та на перший час післявоєнного відновлення економіки. Адже не всі позичальники в поточних умовах спроможні вчасно обслуговувати кредити.

 

Ключові зміни в обслуговування кредитів:

  • у період дії воєнного стану та у 30-денний строк після дня його припинення або скасування споживач не нестиме відповідальності перед кредитодавцем у разі прострочення виконання зобов’язань за споживчим кредитом;
  • у разі допущення такого прострочення споживач звільняється, зокрема, від обов’язку сплати кредитодавцю неустойки (штрафу, пені) та інших платежів, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов’язань за таким договором;
  • неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання за таким договором, підлягають списанню;
  • забороняється у разі невиконання зобов’язань за договором про споживчий кредит збільшення процентної ставки за користування кредитом, крім випадків, коли встановлення змінюваної процентної ставки передбачено кредитним договором чи договором про споживчий кредит;
  • не передбачено скасування відсотків за користування кредитними коштами – таке нарахування є правомірним з боку кредитора.

Важливо розуміти!

Нові правила не є прощенням боргу, це кредитні канікули – відтермінування виплат по тілу кредиту та відсотків під час її воєнного стану в країні.

Тобто під час канікул позичальник не платить за кредитом, але по їх завершенню повноцінно повертаєтеся до виконання своїх зобов’язань.

Якщо у вас є можливість платити по кредиту, виконуйте свої зобов’язання у звичайному режимі.

 

Які переваги кредитних канікул?

Кредитні канікули допомагають вийти із скрутного становища, тимчасово знімаючи фінансове навантаження без порушення зобов’язань перед кредиторами.

Під час кредитних канікул не застосовуються пені та штрафи за невиконання чи неповне виконання кредитного договору.

Кредитна історія не псується, а це означає, що несплата по кредиту під час кредитних канікул не стане перешкодою в отриманні кредитів у майбутньому.

 

Про детальні умови обслуговування кредиту дізнавайтеся безпосередньо у фінансовій установі, де ви обслуговуєтесь.

ДЕПОЗИТИ

Чи можна забрати депозит?

Якщо закінчився термін депозиту, операції з вкладами можна проводити у відділеннях банків, що працюють.

В умовах війни є банківські відділення, які тимчасово не працюють або переведені в особливий режим роботи.

Де знайти інформацію про графік роботи відділень банків?

78433eb3f9afffcea28aa8b6d60f8af2.png

 

На офіційних сайтах банків

39bb8a71d35b451035ef5dda8b0a3ab4.png

 

На офіційних сторінках
в соціальних мережах

e01c9563d7cdeb6ce020866e51c1a9b9.png

 

Через інтернет-банкінг

Якщо у вас немає можливості звернутися до відділення банку, можна провести виплату дистанційно через інтернет-банкінг із зарахування грошей на вашу платіжну картку.

Жодних обмежень на безготівкові розрахунки в Україні немає.

Банківська система працює, розрахунки картками проходять.

Тому надавайте перевагу безготівковим розрахункам, оскільки ходити з сумами готівки по вулицях у воєнний час – це наражати себе на небезпеку!

 

Якщо ви хочете отримати свій вклад готівкою, варто знати, що існують певні обмеження на зняття готівки з рахунків, а саме:

Валюта: зняти кошти з валютного рахунку можна у валюті рахунку в еквіваленті 100 тис. грн на день без комісій. Наприклад, у вас є доларовий рахунок, ви можете зняти з нього близько 3,4 тис. дол. США на день, якщо рахунок в євро, тоді зняти можна 3 тис. євро на день.

Гривня: з рахунку в національній або іноземній валюті можна зняти готівкову гривню у розмірі – 100 тис. грн на день.

 

Чи можна отримати депозитні кошти достроково?

Дострокове розірвання вкладів фізичних осіб відбувається згідно з умовами відповідного договору з банком.

Є банки, які дозволяють дострокове розірвання вкладів фізичних осіб без перерахунку процентів за умови подальшого безготівкового перерахування всієї суми вкладу на спеціальний рахунок для збору коштів на допомогу ЗСУ, на інші рахунки для збору коштів, спрямованих на допомогу структурам та формуванням, які задіяні в обороні країни, зокрема і на кориcть підрозділів територіальної оборони. Деталі варто дізнатися безпосередньо в банку, в якому ви маєте депозит.

Що таке 100%-ва гарантія за банківськими вкладами?
13.04.2022 набрав чинності Закон України №2180-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб", яким вводиться 100%-ва гарантія за банківськими вкладами фізосіб та ФОП. 
У разі ліквідації банку держава, від імені якої діє Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), відшкодовує вкладникам кошти у межах гарантованої суми. 
ФГВФО відшкодовує кошти фізичних осіб та ФОП у національній та іноземній валюті, залучені банками на умовах договору банківського (карткового) рахунку чи вклади (депозиту) разом із нарахованими відсотками. 
Вклади в іноземній валюті відшкодовуються у гривнях за курсом НБУ.  
Як було в мирний час: гарантована сума відшкодування за банківськими вкладами становила 200 000 гривень*. Винятки становили лише вклади в державному Ощадбанку. "Вклади фізичних осіб Державного ощадного банку України гарантуються державою", – зазначається в ЗУ "Про банки та банківську діяльність". Тобто гарантується повернення 100% вкладів. 
Як буде на час дії воєнного стану та трьох місяців після: новий закон запроваджує 100% гарантію за банківськими вкладами фізичних осіб та ФОП (разом із нарахованими відсотками, якщо це був депозит). Гарантія поширюватиметься на вкладників платоспроможних банків. Тобто дія закону на вкладників банків, які вже проходять стадію ліквідації, не розповсюджуватиметься.   
Як буде у післявоєнний час: через три місяці після припинення чи скасування дії воєнного стану гарантована сума за вкладами становитиме 600 000 гривень.
*Можливість отримати всю суму депозиту понад 200 тисяч гривень була за декількох умов, які зазначені в статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"   

СТРАХУВАННЯ

Робота системи страхування

в умовах воєнного стану

Попри дію воєнного стану, учасники ринку небанківських фінансових послуг повинні виконувати свої зобов'язання перед клієнтами у повному обсязі, наскільки це можливо за поточних умов.

 

Чи можна отримати страхове відшкодування за спрощеною процедурою?

Національний банк України рекомендував страховикам спростити процедуру врегулювання випадків, які мають ознаки страхових. Зокрема, максимально використовувати електронні документи, копії необхідних документів у разі неможливості або ускладнення можливості отримання оригіналів документів, інші засоби дистанційного врегулювання страхових випадків.

Це забезпечить страховий захист споживачів за спрощеною процедурою врегулювання страховиками подій з випадків, що мають ознаки страхових, за всіма видами страхування та всіма типами контрагентів.

Водночас НБУ проводить додаткові комунікації із Державною податковою службою та Міністерством фінансів України щодо незастосування штрафних санкцій до страховиків на період запровадження воєнного стану в Україні при використанні копій документів (на папері або електронних), які підтверджують факт настання страхового випадку.

Чи необхідне медичне страхування при перетині кордону?

"Ковідні" документи та медична страховка при перетині кордону не перевіряються. Проте можуть вимагатися в країнах призначення.

У разі придбання полісу страхування тих, хто виїжджає за кордон, страхова компанія організує надання медичної допомоги та відшкодує витрати на отримання медичного обслуговування у разі розладу здоров’я в країні тимчасового перебування.

 

Чи можливо буде отримати страхові виплати у період дії воєнного стану? (персональне страхування життя і здоров'я людини, страхування рухомого чи нерухомого майна)

У договорах страхування повинно зазначатися, чи настання страхового випадку внаслідок воєнних дій є підставою для виплати страхового відшкодування. Як правило, воєнні дії, вторгнення, повстання та інші подібні ситуації відносяться до винятків. У разі виникнення сумнівів щодо добросовісності дій страхових компаній під час воєнного стану, ви можете звернутися до Національного банку із запитом про захист своїх прав як споживача фінансових послуг.

 

Поліс "Зелена картка"

Понад 4 млн осіб, за даними Агентства ООН, виїхали з України через російське вторгнення, шукаючи прихисток за кордоном. Багато українців перетинали кордони країн-сусідів на власному автомобілі. 

 

З метою отримання страхового покриття під час переміщення територією іншої держави необхідно придбати відповідний поліс.

 

Національний банк рекомендує громадянам України, які виїжджають за кордон на власному автомобілі, придбати поліс "Зелена карта". 28 квітня 2022 року регулятор отримав від іноземних партнерів інформацію про те, що цей поліс вимагатиметься при перетині кордону з Польщею. Ця практика, очевидно, поширюватиметься і на кордонах з іншими країнами.

 

З початку війни українці мали право перетинати кордони Польщі, Словаччини, Угорщини та Молдови на власних автомобілях без полісів "Зелена карта".

 

Що таке "Зелена картка"?
"Зелена картка"  –  страховий сертифікат єдиної форми, що застосовується в країнах-членах міжнародної системи автомобільного страхування "Зелена картка", зазначених і не викреслених у такому сертифікаті.

 

Міжнародний страховий сертифікат забезпечує відшкодування збитків, заподіяних життю, здоров’ю та/або майну третіх осіб унаслідок ДТП. 

 

Перелік країн, де діє "Зелена картка", можна подивитись за посиланням.  

Як оформити поліс "Зелена картка"?
З 2 березня цього року МТСБУ спростило систему оформлення "Зеленої картки" та зменшило вартість полісу. Також запроваджено онлайн-оформлення полісів "Зелена картка" через генерування відповідних pdf-файлів (електронний поліс). Країни-члени системи "Зелена картка" визнають українські електронні поліси, їх не потрібно роздруковувати та можна пред’являти на будь-якому гаджеті.

 

Щоб скоротити формальності на кордоні ще до його перетину, можна оформити страховку в електронній чи паперовій формі:
1) в українських страховиків, що є повними членами МТСБУ, їхній перелік за посиланням.
2) іншого страховика як страхового агента, що має відповідну угоду з страховиком – повним членом МТСБУ.

 

Яка вартість полісу?

Вартість полісу залежить від типу транспортного засобу, країни відвідування та терміну дії договору страхування. Поліси видаються на мінімальний період – 15 днів, максимальний період – не перевищує 1 рік. Ціна на страховий поліс "Зелена картка" визначена МТСБУ і є однаковою для всіх страховиків. Вартість полісу "Зелена картка" в Україні нижча, ніж у більшості країн.

 

Актуальні ціни можна переглянути за посиланням.  

Який порядок дій при настанні ДТП за кордоном?

 

Викликати поліцію та швидку допомогу, якщо є потерпілі
Отримати довідку поліції про обставини ДТП. Працівник поліції на місці аварії має скласти протокол ДТП. Обов’язково попросіть у працівника поліції копію протоколу, такий документ знадобиться для отримання страхового відшкодування. Якщо ви не розумієте зміст документа, рекомендуємо не ставити на ньому підпис, краще зробіть відмітку на документі про те, що ви не розумієте мову якою складений документ.

 

Зафіксувати місце ДТП
Зробіть фото та/чи відеозйомку з місця ДТП, такі докази можуть знадобитися у разі виникнення спірних запитань із страхового компанією. Запишіть контакти свідків події.
 

 

Повідомити свою страхову компанію про настання ДТП
Потерпілому, крім повідомлення своєї страхової компанії, необхідно звернутися до страхової компанії винуватця ДТП. Саме страховик винуватця ДТП буде відшкодовувати збитки за ремонт автомобіля потерпілого, збитки, заподіяні життю, здоров’ю та/або майну потерпілого.

Також звертаємо увагу, що у разі вини страхувальника, зазначеного в картці міжнародного автомобільного страхування, її копія віддається іншому учаснику ДТП (потерпілому). 
Винуватцю ДТП теж обов’язково необхідно повідомити страхову компанію, в якій він оформив поліс про настання аварії. 


У разі відсутності у іноземного водія-винуватця страхового покриття на дату ДТП, або ж якщо ДТП сталося за участю водіїв з різних країн на території третьої країни, варто звернутися безпосередньо до національного Бюро країни ДТП (контактні дані про такі бюро зазначені на зворотній стороні страхового сертифіката "Зелена картка").

У разі наявності договору добровільного страхування транспортного засобу (КАСКО), дія якого поширюється на територію країни відвідування, на території якої сталася ДТП, необхідно діяти відповідно до рекомендацій КАСКО страховика.

Також оформити ДТП за кордоном можна без участі представників дорожньої поліції. У більшості країн ЄС водіям, які потрапили в ДТП, достатньо заповнити бланк європротоколу для того, щоб оформити цю подію. Про те, що таке європротокол та в яких випадках його можна оформити читайте за посиланням.

Автоцивілка

ОСЦПВ (автоцивілка) – це внутрішній договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності, який діє виключно на території України.


Які витрати покриває автоцивілка?
Поліс покриває витрати потерпілого у ДТП, спричинені такою ДТП, наприклад ремонт його автомобіля та лікування.


Які витрати не покриває автоцивілка?
Такий поліс не покриває витрати винуватця ДТП, спричинені такою ДТП. Також не покриваються витрати власника (водія) транспортного засобу, спричинені викраденням автомобіля та пошкодженням його у разі злому.
 

Як оформити автоцивілку фізичній особі?

  1. Оберіть страхову компанію, яка має ліцензію на здійснення ОСЦПВ та є членом Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ). Список страхових компаній-членів МТСБУ за посиланням.
  2. Підготуйте пакет документів, який необхідний для оформлення полісу:
  • свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт);
  • паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • пільгове посвідчення (для пільговиків).
  1.  Оформіть страховий поліс. Це можна зробити: 
  • в офісі продажів страхової компанії;
  • на офіційному сайті страхової компанії з чинною ліцензією; 
  • на перевірених сервісах онлайн-оформлення страхових продуктів. Остерігайтеся шахрайських сайтів. Шахраї можуть створювати сайти-клони відомих страховиків. 
  • у страхового агента, уповноваженого на укладення договорів ОСЦПВ. Водночас перед укладенням договору перевірте повноваження такого агента відповідно до договору із страховиком.
    Придбавши страховий поліс, перевірте його чинність. 
    Поліс починає діяти з дати, вказаної у полісі. Перевірити чинність полісу внутрішнього страхування можна на сайті МТСБУ за посиланням.
    Якщо за результатами перевірки на сайті МТСБУ інформацію про поліс не знайдено, значить такий поліс не є чинним. У такому разі негайно зверніться до агента чи компанії, у яких ви його придбали.

 

Розмір страхових виплат

З 1 липня 2022 року максимальні розміри страхових виплат за ОСЦПВ становлять:  

  • до 160 000 гривень на одного потерпілого за шкоду, заподіяну майну потерпілих (до змін ця сума становила 130 000 гривень);
  • до 320 000 гривень на одного потерпілого за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю потерпілих (до змін ця сума становила 260 000 гривень).

Страхування КАСКО

КАСКО – це добровільне страхування транспортного засобу від ризиків, які можуть виникнути у процесі його експлуатації. Мета КАСКО –  захист власника транспортного засобу від можливих фінансових витрат унаслідок настання страхового випадку: аварії, пошкодження чи викрадення.

 

Основні страхові ризики КАСКО:

  • крадіжка і відповідно втрата застрахованого транспортного засобу; 
  • протиправні дії третіх осіб – знищення застрахованого транспортного засобу загалом, пошкодження, знищення або викрадення окремих його частин, деталей, вузлів, механізмів;
  • дорожньо-транспортна пригода;
  • стихійне явище і його наслідки, а також пошкодження предметами (наприклад, камінням, деревом, що впало на автівку);
  • пожежа або вибух (крім підпалу).

Страховими випадками за договором КАСКО є лише ті, що зафіксовані у договорі страхування. Якщо ризик у договорі не зазначений, його настання не визнається страховим випадком.


 

Як відшкодовуються збитки по КАСКО через воєнні дії?
Збитки внаслідок воєнних дій, вторгнень, повстань та інших подібних ситуацій зазвичай відносяться до винятків у договорах страхування. Відповідно до умов переважної більшості договорів страхування пошкодження майна в результаті прямого влучання снарядів, куль, вибухівки, а також наслідки інших військових ризиків є винятками зі страхового покриття.  Страховими випадками за договором страхування  є лише ті, що зафіксовані у договорі страхування, якщо ризик у договорі страхування не зазначений або є винятком, то  його настання не визнається страховим випадком.
 

Чи діє КАСКО за кордоном?
Таку умову договору перевіряйте в договорі страхування.

ШАХРАЙСТВА

Кібербезпека

Основні поради у воєнний час

 

Захистіть акаунти

  • Змініть паролі у всіх акаунтах, які містять персональну інформацію (соціальні мережі, електронна пошта, інтернет-банкінг, персональні кабінети на сайтах мобільних оператрів тощо).
  • Встановіть багатофакторну автентифікацію, щоб для входу до акаунту, крім логіна та пароля, потрібно було ввести код підтвердження, що приходить на смартфон, електронну скриньку або відповідний додаток.

Як захистити свій акаунт в Telegram читайте за посиланням.

 

 

Захистіть пристрої

  • Встановіть антивірус.
  • Використовуйте легальне програмне забезпечення. Російські віруси часто поширюються через "піратське" програмне забезпечення.
  • Оновіть застосунки у своєму смартфоні та програмне забезпечення на компʼютері.

 

Перевіряйте інформацію

  • Отримуйте інформацію з офіційних джерел. В інтернеті дуже багато фейків, мета яких ошукати громадян та посіяти паніку серед населення.
  • Не переходьте за посиланнями від незнайомих осіб. Шахрайські посилання мають на меті зараження пристроїв вірусом або викрадення персональних даних, секретних карткових реквізитів.

Більше порад з кібербезпеки читайте за посиланням.

Шахрайські схеми у період дії воєнного стану

Які існують та як захиститися?

a3afdd4a83155f02f8bbee236111f591.png

 

Сценарій 1. "Евакуаційні перевезення громадян"

Під виглядом евакуаційних перевезень громадян шахраї просять передплату на картку, однак взятих на себе зобов'язань не виконують і просто зникають.

 

Як не потрапити на гачок шахрая?

Купуйте квитки на потяги чи автобуси лише на офіційних онлайн-ресурсах. У разі перевезень приватними авто незнайомими особами наполягайте на передплаті готівкою в момент відправлення, не перераховуйте їм кошти авансом.

Також трапляються випадки, коли шахраї телефонують та вимагають гроші за інформацію про місцезнаходження рідних, яких розшукують.

3cf1a00e43b70ca94a6bf9f648802931.png

 

Сценарій 2. "Фейкові оголошення про оренду житла"

Шахраї публікують фейкові оголошення про готовність здати в оренду переселенцям квартири у безпечних регіонах і просять внести передплату на картку, а після отримання коштів відключають відповідний номер.

 

Як не потрапити на гачок шахрая?

Намагайтеся перевірити таких "надавачів послуг" кількома способами. Якщо у місті, де ви плануєте виняйти житло, у вас є знайомі, попросіть їх особисто перевірити житло за адресою та за можливості познайомитися із орендодавцями.

Крім того, спробуйте "забронювати" квартиру з обіцянкою переказати кошти найближчим часом, а потім зателефонувати з цим же проханням з різних номерів. Якщо вам навіть не згадають в розмові, що в них вже є "бронь", велика ймовірність, що це шахраї.

0a1a169b947b5b88d570d4bf8cdeec6f.png

 

Сценарій 3. "Фейковий збір коштів на допомогу"

Шахраї роблять фейкові оголошення зі збору грошей на лікування дітей, які нібито постраждали від військової агресії. Є випадки, коли шахраї знаходять фото потерпілих людей в інтернеті і збирають гроші на допомогу "постраждалим". Створюють фішингові (шахрайські) сайти, які схожі на сайти справжніх благодійних фондів, де нібито можна переказати кошти на підтримку Збройних сил України.

 

Як не потрапити на гачок шахрая?

Перевіряйте правильність назви сайтів, на які переходите та де вводите свої персональні дані.

Якщо ви отримали посилання на сайт благодійного фонду в месенджері, SMS чи на e-mail або побачили відповідне посилання в публікації в соціальних мережах не від офіційного джерела, не переходьте за посиланням. Краще введіть у пошуковій системі назву необхідного сайту і лише тоді переходьте на вебресурс.

a567c1fce625680381eca26610ecc767.png

 

Сценарій 4. "Фейкові розсилки від імені Національного банку"

Шахраї роблять розсилку електронних листів, у яких нібито від імені Національного банку українців просять переказати кошти на допомогу ЗСУ. Для переказу коштів зазначено посилання на криптогаманець. Якщо спробувати надіслати відповідь на цей лист, то можна побачити електронну адресу з розширенням @bank.gov.ua. На сьогодні зафіксовано дві такі фейкові адреси: [email protected] та [email protected]

 

Як не потрапити на гачок шахрая?

Національний банк не розсилає електронні листи громадянам, тим паче із закликом допомагати ЗСУ,  не збирає кошти у криптогаманці. Якщо вам потрапив такий лист, просто видаліть його.

ae42576191c72852f068ab85e0b7e0b3.png

 

Сценарій 5. "Фейкові SMS-розсилки про грошову допомогу в межах єПідтримки"

Шахраї розсилають SMS-повідомлення про грошову допомогу із текстом "Vam narahovano Groshova dopomoga PB24 6 500. Zarahuvatu…" і далі йде посилання.

 

Як не потрапити на гачок шахрая?

Не переходьте за посиланням!

Якщо ви замовляли послугу отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 6500 грн через застосунок "Дія", очікуйте сповіщення про нарахування грошей у застосунку того банку, клієнтом якого ви є. Сповіщення про нарахування грошей не містить жодних посилань, а лише текстову інформацію. 

 

Сценарій 6. "Злам сторінки в соціальних мережах"

Шахраї зламують сторінки в соціальних мережах, наприклад, в Facebook. Аферисти роблять публікацію на сторінці її власника та від його імені просять фінансової допомоги на покупку амуніції у зв’язку з відбуттям на фронт.

 

Перш ніж надсилати гроші:

  • Запитайте друга те, що можете знати тільки він і ви. Таке питання одразу викриє шахрая.
  • Перетелефонуйте другу за номером, який ви точно знаєте, а не на той, що вказаний на сторінці в соціальних мережах. Бо, якщо шахрай зламав сторінку, то міг змінити номер телефону в профілі жертви.

 

Сценарій 7. "Фейкові оголошення про продаж військової амуніції"
Є випадки, коли шахраї розміщують в Інтернеті оголошення щодо продажів бронежилетів та інших товарів для військових. Отримавши передплату, аферисти зникають.

 

Також є випадки, коли серед продавців є шахраї, які продають браковані бронежилети, що не захищають бійців від куль.

 

Для придбання товарів для наших військових користуйтесь послугами перевірених продавців.
 

 

Сценарій 8. "Продаж неіснуючих товарів в інтернеті"

В окремих регіонах, звільнених від окупантів, українці повертаються до своїх домівок, намагаючись відновити колишнє життя. Разом з цим повертаються схеми шахрайств, які були найпоширенішими до війни.


Під маскою продавців, шахраї "продають" товари, на які зараз є великий попит та яких не вистачає на полицях магазинів. Зокрема, серед таких товарів є і корм для тварин.

 

Які можуть бути варіанти реалізації цієї схеми?
Шахраї можуть створювати фейкові інтернет-магазини або розміщувати відповідні оголошення на платформі онлайн-оголошень.

 

 

Аферисти переконують здійснити передплату за товар, а потім зникають. Також шахраї можуть надсилати фішингові посилання для сплати.
 

Після того, як людина переходить за фішинговим посиланням та здійснює оплату, шахраї дізнаються секретні банківські реквізити та привласнють гроші на рахунках покупців.


Про правила безпечних онлайн-покупок читайте за посиланням.

 

Про випадки ймовірного шахрайства повідомляйте Кіберполіцію за адресою [email protected]

ІНШЕ

Робота банківських відділень під час війни

Як працюють банківські відділення і де шукати цю інформацію?


Відповідно до постанови НБУ від 24 лютого 2022 року №18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану" (зі змінами) банки забезпечують роботу відділень у безперебійному режимі за умови, якщо немає загрози життю та здоров'ю населення.

В умовах воєнного стану деякі відділення комерційних банків тимчасово не працюють, інші переведено на особливий режим роботи.
Інформацію про роботу банківських відділень можна знайти на офіційних сайтах комерційних банків, на їх сторінках у соціальних мережах або завдяки мобільному банкінгу.

Як працюватимуть банківські відділення під час блекауту?

Національний банк ініціював проєкт Power Banking, який налічує вже понад 1 000 відділень, забезпечених альтернативними джерелами енергії та резервними каналами зв’язку, посиленою інкасацією готівки та додатковим персоналом.
На сьогодні мережа  POWER BANKING  об’єднує всі 14 системно важливі банки, відділення яких стали основою цієї мережі, та залучає інших учасників банківського ринку.
Мапа відділень мережі POWER BANKING регулярно оновлюється на окремій вебсторінці Національного банку, де можна знайти детальнішу інформацію про мережу, перелік її відділень, банкоматний роумінг, поради та відповіді на поширені запитання: https://power.bank.gov.ua
Також переглянути перелік чергових відділень банків можна на сайті Національного банку України.
.
 

Використання коштів з арештованих рахунків під час воєнного стану

Чи можуть громадяни зняти під час воєнного стану гроші з арештованих рахунків?

Так, під час воєнного стану українці можуть використовувати гроші з арештованих рахунків. Йдеться про рахунки, на які накладений арешт органами державної виконавчої служби чи приватними виконавцями. Але є умова: громадяни можуть мати доступ до таких рахунків, якщо за виконавчим документом сума стягнення з особи не перевищує 100 тисяч гривень.

Відповідне рішення 2 березня 2022 року ухвалив Кабінет міністрів України. Тому ознайомитися із розпорядженням № 198-р "Про забезпечення здійснення розрахунків населення в умовах воєнного стану" можна за наступним посиланням.

Також українці, що є боржниками, можуть відкривати нові рахунки в банках та вільно ними користуватися. У таких випадках комерційні банки повинні не брати до уваги постанови державних та приватних виконавців про арешт коштів.

Такий лист-роз’яснення Міністерство юстиції України направило до Національного банку України. Зі змістом повідомлення можна ознайомитися за посиланням.

Зі свого боку НБУ надіслав цей лист банківським установам для керівництва у роботі. Тому банки мають йти на зустріч клієнтам та відновлювати доступ до грошей.

Важливо запам’ятати: розблокування арештованих рахунків діятиме до закінчення воєнного стану в Україні.

 

Як дізнатися, чи можна використовувати гроші з арештованого рахунку?

Для цього необхідно зробити наступні кроки:

1. Важливо перевірити, чи сума стягнення за виконавчим документом не більша, ніж 100 тис. грн.

2. Можна самостійно перевірити, чи є у вас доступ до арештованого рахунку.

Для цього, наприклад, треба зайти в свій особистий кабінет на сайті банку та спробувати щось оплатити. Зокрема, це можуть бути сплата рахунку за житлово-комунальні послуги або поповнення мобільного рахунку.

Або, як варіант, можна спробувати розрахуватися карткою під час купівлі продуктів у супермаркеті.

3. Якщо банк не зняв арешт з вашого рахунку, треба зателефонувати на гарячу лінію фінансової установи. Також можна звернутися за допомогою до відділення або філії банку. Співробітники установи мають відповісти на питання клієнта та запропонувати певний порядок дій з метою вирішення проблеми.

4. Якщо співробітники банку не змогли вирішити питання щодо зняття арешту з рахунку, треба звернутися за допомогою до державних органів.

  • Треба подзвонити на єдиний номер контактного центру системи Безоплатної правової допомоги (БПД) Міністерства юстиції України – 0 800 213 103. Крім того, юристи системи БПД надають консультації в онлайн-режимі. Щоб отримати інформацію, людина має завантажити мобільний застосунок  "Безоплатна правова допомога" на ресурсах Google Play чи App Store. Також можна використати мобільний застосунок "Твоє право". Як варіант, проконсультуватися з юристами можливо у Telegram та Viber.
  • Варто звернутися за консультацією на урядову гарячу лінію – 1545.
  • Можна зателефонувати на гарячу лінію НБУ за телефоном 0 800 505 240.

Банки рф та рб, рахунки в російських та білоруських рублях

Що робити людям, у яких зарплатні картки були оформлені в російських банках? Чи можна скористатися коштами? 

25 лютого 2022 року Національний банк України ухвалив рішення відкликати банківську ліцензію та ліквідувати українські філії російських банків: Міжнародний резервний банк (100% належить ПАТ Сбєрбанк Росії) та Промінвестбанк (99,77% належить Державній корпорації розвитку ВЕБ.РФ).

Зарплатні картки, що були оформлені в цих банках, вже неактивні, користуватися коштами на зарплатних рахунках неможливо. 

 

Як отримати гроші з рахунків цих банків?

Виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб затвердила 17 березня 2022 року реєстр відшкодувань вкладникам Промінвестбанку. До реєстру включено інформацію про рахунки вкладників (до 200 000 гривень) на загальну гарантовану суму відшкодування майже 3,4 млн грн.

Уже з 18 березня вкладники Промінвестбанку, можуть звертатися за гарантованим відшкодуванням до одного з банків-агентів, підключених до процесингового центру Фонду:

Кредобанк, Правекс Банк,  Сенс Банк, Укргазбанк, ПУМБ, Таскомбанк, Ідея Банк, Південний, ПриватБанк, Універсал Банк, Ощадбанк.

Фонд спільно з банками працює над тим, щоб забезпечити вкладникам можливість отримати відшкодування віддалено, не відвідуючи відділення банків.

До реєстру включено інформацію про рахунки за договорами банківського вкладу незалежно від закінчення строку дії та за договорами банківського рахунку.   

Також з 25 березня 2022 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб розпочав виплату гарантованого відшкодування вкладникам МР Банк. До затвердженого реєстру включена інформація про рахунки вкладників на загальну гарантовану суму відшкодування майже 1,2 млрд грн.

Отримати відшкодування вкладники МР Банку зможуть у відділеннях одного з банків-агентів:

ПриватБанк, Ідея Банк, Правекс Банк, Кредобанк, Укргазбанк, ПУМБ, Таскомбанк, Південний, Універсал Банк, Ощадбанк.

Для уточнення інформації у ФГВФО можна звернутися за наступними контактами:

  • на гарячу лінію ФГВФО 0 800 308 108 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України) та 044 333 36 55 (згідно з тарифами оператора зв'язку);
  • до інформаційно-консультаційного центру Фонду: 044 333 35 85 (згідно з тарифами оператора зв'язку).

 

Як отримувати зарплату далі, якщо раніше отримували її в одному із цих банків?
Показати більше

Військові ОВДП

Військові ОВДП – що це?

Військові облігації – це цільові державні боргові цінні папери, призначені для запозичень на ринку з метою фінансування потреб Збройних сил України та держави в умовах війни. Виплати за таким облігаціями на 100% гарантуються державою та обслуговуються Міністерством фінансів України.
Купуючи військові ОВДП, фізичні та юридичні особи допомагають зміцнити фінансовий фронт України. Кошти від облігацій використовуються для безперебійного забезпечення фінансових потреб держави в умовах воєнного стану – соціальних та оборонних.  

 

Основні умови військових ОВДП такі:
  • Міністерство фінансів випускає як гривневі, так і валютні військові облігації. Водночас купувати валютні ОВДП зараз можна лише за валюту, у якій вони номіновані;
  • номінальна вартість однієї гривневої облігації становить 1 тис. грн, доларової – 1 тис. дол. США, відповідно облігації, номінованої у євро, – 1 тис. євро;
  • ставка дохідності визначається на аукціоні. Максимальна ставка за випущеними раніше гривневими облігаціями становила майже 20% річних (залежно від терміну погашення), доларовими – 4,5% річних, а за облігаціями, номінованими у євро, – 3% річних
  • податки та збори із доходу за військовими облігаціями не стягуються. 

Результати аукціонів публікуються за посиланням.

Статистику щодо купівлі військових ОВДП громадянами та бізнесом Національний банк публікує раз на місяць. Її можна знайти за тегом "військові ОВДП".

 

Як придбати військові ОВДП?
Показати більше

Діяльність кредитних спілок на період воєнного стану

Національний банк на період дії воєнного стану врегулював діяльність кредитних спілок. Регулятор надав право кредитним спілкам не видавати:

  • внески (вклади) за договорами про залучення  строкового внеску (вкладу) та нараховані проценти за цими внескам (вкладами) до закінчення строку їхньої дії;
  • додаткові пайові внески членам кредитної спілки  в разі звернення про їх видачу.

Крім того, кредитні спілки обмежують видачу готівкових грошових коштів у національній валюті України  в обсязі не більше 100 тисяч гривень на добу на одного члена кредитної спілки.

 

Постанова набрала чинності 26 лютого 2022 року та діє на період дії Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".

Водночас кредитні спілки мають право встановлювати граничну суму видачі готівкових грошових коштів у національній валюті України на добу на кожного члена кредитної спілки за умови дотримання обмеження у 100 тисяч гривень.

Такі зміни в роботі кредитних спілок затверджені постановою Правління Національного банку України від 26 лютого 2022 року № 24 "Про врегулювання діяльності фінансових установ".

Як підвищення облікової ставки вплине на кредитування?

2 червня Національний банк підвищив облікову ставку з 10% до 25%. Чому – детальніше можна прочитати за посиланням.

 

Значного впливу підвищення облікової ставки на динаміку та вартість кредитування не очікується.

  • Облікова ставка з початку року до 2 червня не підвищувалася. Але ставки по кредитам в банках у цей час уже почали збільшуватися. Це пов’язано з тим, що ставки за новими гривневими кредитами включають плату за ризики, пов’язані із війною. А під час війни у банків є високий ризик не повернути видані кредити. 
  • Також посилилася тенденція ретельнішого відбору банками позичальників: банки схвалюють кредити тільки надійним позичальникам. Відповідно зменшилась кількість осіб, яким банки готові видавати кредит. Це спричиняє конкуренцію банків за таких клієнтів. Плюс у тому, що такий фактор стримує підвищення ставок за кредитам.

 

  • Корпоративне кредитування з початку війни зростає переважно завдяки участі банків у державних програмах. Зокрема, для забезпечення потреб бізнесу в кредитних коштах запроваджено державну програму "Доступні кредити 5-7-9%". Умовами цієї програми передбачена часткова компенсація ставки позичальнику. Тож бізнес, як і раніше, матиме доступ до дешевих кредитів.

 

Пріоритет номер один для Національного банку та всіх відповідальних державних інституцій – це мінімізація ризику фінансової кризи.

Підвищення облікової ставки допоможе:

  • утримувати курс гривні,
  • захистити доходи та заощадження громадян від знецінення,
  • приборкати інфляцію.

Використання зарплатних коштів громадян рф та рб, які воюють на боці України

З 14 червня громадянам рф та рб, які воюють на боці України та є клієнтами банків України, у межах укладених договорів щодо реалізації зарплатних проєктів з військовими частинами Збройних Сил України та Національної гвардії України мають змогу користуватися зарплатними коштами.

Банківські метали

З 20 серпня 2022 року Національний банк дозволив українським банкам знову продавати населенню банківські метали з фізичною поставкою у відділеннях.
Банки здійснюють зазначений продаж у межах залишку банківських металів у касі банку станом на 19 серпня 2022 року. Додатково до цього залишку включається обсяг перевищення купівлі банківських металів із фізичною поставкою над обсягом їхнього продажу за всіма банківськими металами з фізичною поставкою, що розраховується в тройських унціях за кожним із металів окремо, починаючи з 19 серпня 2022 року та упродовж наступних операційних/робочих днів. Детальніше за посиланням.